Aparat na zęby kryształowy – co warto o nim wiedzieć?

Obecnie oprócz tanich aparatów metalowych w użyciu znajdują się także bardziej estetyczne, ale też droższe aparaty ortodontyczne. Wśród nich znajdują się aparaty kryształowe. Co warto o nich wiedzieć?

 

Estetyczne, inaczej kosmetyczne aparaty ortodontyczne działają tak samo jak aparaty metalowe, ale są od nich mniej widoczne. Wybierane są głównie przez te osoby, którym zależy na bardziej estetycznym wyglądzie, które nie chcą przyciągać nadmiernej uwagi do swojego uśmiechu.

 

Aparaty estetyczne można podzielić na dwa rodzaje pod względem używanego materiału:

·        aparaty porcelanowe – ceramiczne

·        aparaty kryształowe

 

Skupmy się na tym drugim typie aparatu. Z czego zbudowany jest aparat na zęby kryształowy http://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-krysztalowy.php? Kiedy sprawdzi się najlepiej? Czy ma jakieś specjalne wymagania? Ile za niego zapłacimy?

 

Aparat kryształowy – z czego jest zbudowany?

Aparaty kryształowe wyróżniają się na tle innych typów aparatów stałych swoimi krystalicznie przezroczystymi zamkami.

 

Do produkcji aparatów tego rodzaju wykorzystuje się czysty szafir, który jest jednocześnie bardzo wytrzymały i trwały, wysoce prześwitujący, a przy tym daje estetyczny efekt.

 

W porównaniu z zamkami aparatów metalowych, aparat na zęby kryształowy ma nieco większe, bardziej wypukłe zamki. Nie powoduje to jednak zmiany profilu twarzy.

 

Najczęściej aparaty kryształowe – szafirowe występują w wersji ligaturowej, czyli są uzupełniane specjalnymi gumkami trzymającymi metalowy łuk zębowy. Stosuje się wtedy ligatury przezroczyste.

 

Istnieje także możliwość założenia aparatu z zamków dwóch typów – z przodu to zamki kryształowe, natomiast na zębach tylnych zamki metalowe. Za taki aparat zapłacimy mniej niż za ten, który wykonany jest w całości z kryształu.

 

Kiedy aparat kryształowy jest wart zakupu?

Zasadniczo, aparat na zęby kryształowy to dobry wybór dla każdej osoby – sprawdzi się nawet przy większych wadach.

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że lepiej prezentuje się on na zębach białych niż na tych w kolorze beżu. Do zębów o tym kolorze rekomenduje się aparaty porcelanowe, które można dopasować również do barw innych niż biała.

 

Czy aparat na zęby kryształowy ma specjalne wymagania?

Pod względem utrzymania aparat na zęby kryształowy nie ma większych wymagań od standardowych aparatów metalowych.

 

Zamki z szafiru nie są podatne na przebarwienia, a przy tym są bardziej wytrzymałe od zamków porcelanowych, chociaż także mogą ulegać uszczerbieniu przy silnych uderzeniach.

 

Problem mogą natomiast stanowić ligatury, czyli gumki zakładane na zamki aparatu kryształowego. To one są najbardziej podatne na przebarwienia, na przykład od:

 

·        picia napojów przebarwiających jak kawa czy herbata

·        jedzenia przebarwiających potraw, na przykład z kurkumą, buraczkami, papryką

·        palenia papierosów

 

Gdy gumki ulegną zabarwieniu, wtedy cały aparat na zęby kryształowy nie prezentuje się już tak estetycznie. Gumki można wymienić u ortodonty podczas wizyty.

 

Wobec tego osoby decydujące się na aparat z kryształowymi zamkami i przezroczystymi ligaturami muszą dbać o dietę, jeśli chcą, aby wyglądał on cały czas estetycznie.

 

Ile kosztuje aparat na zęby kryształowy?

Cena zakupu aparatu kryształowego jest wyższa od aparatu metalowego. Różnice cenowe wynoszą najczęściej od około 500 do nawet 1000 złotych za jeden łuk w zależności od cennika gabinetu ortodontycznego.

 

Zatem przy założeniu dwóch łuków aparatu, jak robi się najczęściej, za aparat na zęby kryształowy trzeba będzie dopłacić od 1000 do 2000 złotych. Koszt ten jest zatem dość wysoki, ale nie przeszkadza on osobom, którym zależy na efekcie estetycznym aparatu ortodontycznego.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.