Jak zorganizować imprezę integracyjną i po co?

W przypadku małych, kilkuosobowych firm możemy mieć pewność, że wszyscy pracownicy dobrze się znają i będą pracować efektywnie, jednak, jeśli prowadzimy dużą firmę zatrudniającą kilkaset osób lub kierujemy działem, w którym pracuje kilkudziesięciu pracowników, na pewno nie uzyskamy takiej zażyłości.

 

Ktoś mógłby zapytać, po co dbać o stosunki interpersonalne pracowników, przecież właściwie prowadzona firma o dobrze dobranej strukturze powinna funkcjonować optymalnie. Okazuje się jednak, że nie możemy pominąć czynnika ludzkiego. Każdy człowiek jest inny, ma inny sposób działania, inne wartości. Nie każdy pracownik przypadnie do gustu innemu, choć obaj mogą być świetnymi zawodowcami, w tym co robią. Dodatkowo natura ludzka sprawia, że lepiej współpracujemy z osobami, które znamy czy lubimy, ponieważ wiemy czego się możemy po nich spodziewać, i wiemy w jaki sposób pracują. Imprezy integracyjne mają za zadanie stworzyć taką właśnie zażyłość. Są jednym z przyjemniejszych rozwiązań integracji wewnątrz firmy.

 

Kwestie finansowe

Oczywiście organizacja takiej imprezy wiąże się z niemałymi kosztami, trzeba zapewnić lokal, jedzenie, picie, rozrywkę i często alkohol. Jednak czasami warto ponieść te koszty, gdyż zwrócą się one z nawiązką w postaci poprawy wydajności pracy organizacji. Oczywiście redukcja kosztów prowadzenia firmy jest nieodzownym aspektem przedsiębiorczości, nie można jednak robić tego bezmyślnie i pamiętać, że często, aby coś zyskać, trzeba najpierw zainwestować. Dlatego oszczędzać oraz inwestować należy rozsądnie i za każdym razem trzeba przekalkulować to, jakie korzyści przyniosą nam poniesione wydatki. Jeśli koszty imprezy integracyjnej są zbyt dużym wydatkiem dla firmy można pójść z pracownikami na kompromis i sfinansować część kosztów takiej imprezy, należy ustalić, jaką część kosztów poniosą pracownicy. Pamiętać należy, iż trzeba będzie osiągnąć kompromis pomiędzy poziomem atrakcji a wydatkiem, jaki będą musieli ponieść pracownicy. Wiadomo, że każdy człowiek jest inny i jeden będzie wolał wydać więcej pieniędzy, aby bawić się jak najwystawniej, inna osoba ma mniejsze wymagania, co do poziomu takiej imprezy i będzie wolała wydać mniej pieniędzy. Tak więc organizacja takiego wydarzenia to sztuka kompromisu. Ponieważ celem takiej imprezy jest łączyć pracowników, a nie ich dzielić, nie można pozwolić, aby kwestie finansowe stały się przyczyną sporu pomiędzy załogą zakładu.

 

Zagadnienia logistyczne

Jeśli już zdecydujemy się na uradzenie imprezy firmowej, trzeba pamiętać, że jest to spore wyzwanie pod kątem logistycznym i organizacyjnym. Należy zapewnić odpowiedni lokal, dostosowany wielkością do liczby osób, które zdeklarowały się wziąć udział w imprezie, ustalić menu oraz zapewnić dodatkowe atrakcje. Często wymaga to tak dużego nakładu pracy, że firmy decydują się na zlecenie organizacji takiej imprezy profesjonalistom. Często firmy organizujące tego typu wydarzenia dysponują gotowymi pakietami o różnych cenach i różnym standardzie usługi. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.