Monokini wraca do łask

Od dłuższego czasu panuje moda na bikini i w takim właśnie stroju plażowym zwykłyśmy prezentować się podczas urlopów. Bikini zdominowało sklepowe półki a jednoczęściowe stroje kąpielowe zwykłyśmy kojarzyć głównie z basenem i stylem sportowym, gdyż w takich najwygodniej się pływa. Jednak tendencja ta zaczyna powoli zanikać, a monokini przeżywa swoją drugą młodość i coraz częściej gości na plażach. Uległo ono jednak sporej transformacji. Nie zakrywa już większości kobiecego ciała i wyraźnie widać trend, w którym jednoczęściowe stroje kąpielowe mają za zadanie w atrakcyjny sposób uwydatnić i pokazać damskie wdzięki. Stąd też duże wycięcia na brzuchu i plecach. Jednoczęściowe kostiumy kąpielowe nie są już takie jak wcześniej. Ich jednoczęściowość polega na tym, że góra kostiumu połączona jest z jego dołem, ale najczęściej w subtelny sposób, tak, aby całość nadal pozostała jak najbardziej skąpa. Nie spełnia to na pewno praktycznych roli takiego kostiumu, ale nie o to tutaj chodzi. Współczesne monokini ma być przede wszystkim atrakcyjną ozdobą kobiecego ciała.

Dla kobiet, często jest ono rodzajem biżuterii, a i biżuteria właśnie, jest najczęstszym elementem w tego typu strojach kąpielowych. Ich przeznaczeniem jest głównie piękne prezentowanie się na plaży, nie uprawianie sportu, więc pływa się w nim nieco mniej komfortowo. Mimo, iż z założenia monokini, to strój mniej problemowy od bikini, to współczesna jego wersja potrafi przysporzyć równie sporo kłopotów podczas pływania, co tradycyjne bikini. Głównie ze względu na swoje elementy dekoracyjne, które plączą się podczas pływania, ramiączka staników, które są cienkie i lubią się rozwiązywać bądź spadać oraz mocno wycięte dolne części kostiumu, pod które łatwo dostaje się woda, która zwykła niesfornie ściągać je na dół. Jednak tego typu kostiumy kąpielowe najłatwiej uczynić atrakcyjnymi wizualnie. Pozostawiają one spore pole manewru w różnorodności wycięć i kształtów, przez co tak bardzo są lubiane przez kobiety. W zwykłym bikini trudno już czymkolwiek zaskoczyć, oprócz wzoru i koloru. Wszystko już było, dlatego kobiety poczuły się nim znudzone i zaczęły coraz chętniej sięgać po jednoczęściowe stroje kąpielowe, które kuszą swoją różnorodnością i odmiennością oraz pozwalają im poczuć się wyjątkowymi. Wygoda użytkowania, już dawno zeszła w modzie na drugi plan. Jeśli chcemy rekreacyjnie wypoczywać na plaży, bardziej po niej spacerując lub opalając się i sącząc drinki z parasolkami, to wybierzemy właśnie taki strój. Jeśli natomiast wolimy aktywne spędzanie wolnego czasu, udamy się do sklepu sportowego, w którym kupimy odpowiedni do tego celu jednoczęściowy kostium kąpielowy, który pozwoli nam swobodnie pływać czy grać w siatkówkę plażową. Zresztą, kobiety często posiadają oba rodzaje jednoczęściowych strojów kąpielowych, i oba zabierają ze sobą na urlop, aby móc dostosować swoją plażową garderobę adekwatnie do sytuacji i rodzaju wypoczynku, jaki zamierzają w danym dniu praktykować. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż moda plażowa bywa bezlitośnie wymagająca, szczególnie na najbardziej znanych i obleganych plażach ciepłych krajów, gdzie czasem nawet nie wypada pokazać się w nieatrakcyjnym, sportowym stroju kąpielowym. Do uprawiania sportu przeznaczone są tam osobne miejsca i osobne plaże. Stało się to niemalże obyczajową częścią kultury społeczeństwa takich krajów. Słyną one z luksusu oferowanego dla osób zamożnych, które muszą prezentować się w odpowiedni sposób, aby podkreślić tym samym swoją pozycję, również poprzez odpowiedni strój kąpielowy. Jednoczęściowe stroje kąpielowe świetnie się w tym przypadku sprawdzają, głównie, dlatego że ich projektanci lubią tworzyć je na luksusowy sposób, dodając im elegancji, która bardziej kojarzona jest ze strojem wizytowym niż plażowym. Ale tego właśnie brakowało strojom kąpielowym przez dłuższy czas, gdyż ich przeznaczeniem jest rekreacja i wypoczynek, podczas którego zwykliśmy wyłamywać się ze sztampowych ram codziennej rzeczywistości, która czasem bywa przesadnie napompowana i sztywna w pewnych środowiskach.

Środowiska te, obfitują jednak w osoby, które nie chcą nigdy rozstawać się ze swoim „dostojnym” wizerunkiem, a bogacące się społeczeństwo chce nosić znamiona luksusu w każdej sytuacji. Dlatego właśnie jednoczęściowe stroje kąpielowe przyjęły obecny wzór, który ma za zadanie kształtować elegancki wizerunek kobiety z klasą i… zasobnym kontem w banku. Nie można też zapomnieć o przeciętnej klasie średniej społeczeństwa, w której żyje mnóstwo kobiet tęskniących za luksusem i o nich marzących a dzisiejsze stroje kąpielowe stają się dla nich jego namiastką, gdyż szyte są również przez niedrogie firmy odzieżowe – oczywiście na wzór tych z górnej półki, niedostępnych dla większości kobiet ze względu na swoją cenę.