Naturalne kosmetyki prosto z Twojej kuchni

Od lat dostępne w drogeriach kosmetyki kusiły kolorowymi opakowaniami i przyciągały opisami cudownego działania. Jednak już od dłuższego czasu to nie wystarcza. Konsumenci stali się bardziej świadomi, przestali ufać producentom i ich wyjątkowym kremom, tonikom i żelom, a przede wszystkim zaczęli świadomie czytać składy. Można powiedzieć, że nastała moda na naturalne kosmetyki. Jednak to nie tyle moda, co zdobyta wiedza – teraz już wiemy, że pewne składniki zamiast pomagać, szkodzą naszej skórze.

Oczywiście duże koncerny, to rozumieją i wychodzą tym potrzebom naprzeciw. Praktycznie każdy z nich wypuścił już linę kosmetyków „bio”, „eko” lub „vege”. Tylko czy mamy pewność, że są to zdrowe i naturalne kosmetyki? Niektóre na pewno tak, zwłaszcza te od mniejszych producentów. Czynnik poboczny, ale dla wielu z nas bardzo istotny, to cena. Sklepowe kosmetyki naturalne są drogie. Alternatywą, przynajmniej dla tych prostszych receptur, są domowe kosmetyki.

Przykładowo tonik do twarzy, przygotujemy z wywaru lub naparu z ziół. Zwykły liść laurowy, dobry jest dla cery trądzikowej, a rumianek albo nagietek pomoże przy przesuszeniu. Wiele jest przepisów na domowy peeling, zarówno do twarzy, jak i do ciała. Do delikatniejszego złuszczania, nadadzą się idealnie zmielone płatki owsiane z odrobiną mleka lub jogurtu. Natomiast ostry peeling do ciała, o właściwościach antycellulitowych zrobimy z fusów po kawie, cukru lub soli i oliwy z oliwek. W wersji dla twardzieli może znaleźć się jeszcze cynamon – uwaga, bo skóra będzie zaczerwieniona! Gdy mamy pod ręką naturalne składniki, takie jak masło shea i białą glinkę, możemy pokusić się nawet o domowy antyperspirant. Żeby go przygotować, znów udajemy się do kuchni po skrobię ziemniaczaną, olej kokosowy i jakiś naturalny olej z pierwszego tłoczenia (najlepszy będzie z wiesiołka). Jeśli koniecznie chcemy, żeby nasz dezodorant pachniał, wystarczy kilka kropel dowolnego olejku eterycznego. Największą chyba popularnością wśród naturalnych kosmetyków DIY, cieszy się domowa maseczka. Przepisy rodem z kuchni zawierają składniki takie jak: miód, cytryna, awokado, kurkuma, kakao, mąka, jogurt, mleko i wiele wiele innych. A najlepsze jest to, że jeśli przygotujemy za dużo takiej maseczki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zjeść.