Prześcieradła nieprzemakalne i ochronne — co musisz wiedzieć? 

Prześcieradła nieprzemakalne zapobiegają przenikaniu płynów z prześcieradła na materac oraz odwrotnie — ewentualnych zanieczyszczeń z materaca. Dzięki temu ochraniacz na materac staje się doskonałą barierą przeciw drobnoustrojom i alergenom. Dowiedz się więcej o prześcieradłach ochronnych i wybierz odpowiednie dla siebie!

Prześcieradła ochronne — w jakim celu się stosuje?

Prześcieradła nieprzemakalne i ochronne są specjalnym rodzajem prześcieradeł, które mają za zadanie chronić materac przed wilgocią, plamami i innymi zanieczyszczeniami. Są one wykonane z materiałów wodoodpornych lub z dodatkową warstwą ochronną, która zapobiega przenikaniu płynów. Ze względu na taka funkcjonalność prześcieradła ochronne i nieprzemakalne są szczególnie polecane w przypadku osób, które mają problemy z nietrzymaniem moczu. Dotyczy to w szczególności małych dzieci, osób starszych lub sytuacji, w których występuje ryzyko przypadkowego rozlania płynów na materac. Prześcieradła ochronne oprócz ochrony przed wilgocią zapewniają dodatkową ochronę przed alergenami, roztoczami i innymi drobnymi zanieczyszczeniami. Brak możliwości przenikania w głąb wnętrza materaca resztek jedzenia, płynów czy pozostałości ludzkiej skory nie stwarza  korzystnej atmosfery dla roztoczy i alergenów. To sprawia ze korzystanie z prześcieradeł ochronnych na materac ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Prześcieradła ochronne — jak to działa?

Prześcieradła ochronne zapewniają dodatkową warstwę ochronną i mogą przedłużyć żywotność materaca, jednocześnie utrzymując go w czystości i świetnej kondycji. Jednak by to wszystko działało, prześcieradła ochronne różnią się od zwykłych prześcieradeł materiałem, a dokładnie warstwą, która czyni je tak pomocnymi w codziennym życiu. Warstwy nieprzemakalne powstają często z poliuretanu (PU) lub tencelu. Wszystko zależy od wybranego modelu i producenta. Często w składzie prześcieradeł nieprzemakalnych znajdują się substancje o dobroczynnym wpływie kosmetycznym na skore, np. tlenek cynku czy włókna bambusowe, które nie pozwalają na namnażanie bakterii i grzybów. Wierzchnia warstwa, która ma styczność ze skora to często tkaniny bawełniane lub na bazie bawełny.

Jakie prześcieradła ochronne wybrać?

Prześcieradła nieprzemakalne są dostępne w różnych rozmiarach, aby pasowały do różnych rodzajów łóżek i materacy. Dlatego warto przed zakupem zmierzyć materac i wybrać odpowiednie prześcieradło. Jak dobrać rozmiar? Jeśli nasz materac mieście się w standardowym przedziale o wysokości 15-20 cm to wybieramy prześcieradło o rozmiarze materaca. Wówczas dzięki wszytej gumce doskonale dopasujemy prześcieradło do materaca, będzie odpowiednio naciągnięte i nie zsunie się oraz nie będzie tworzyć fałd na powierzchni. Dobrze dopasowane prześcieradło to po prostu większy komfort snu. Prześcieradła ochronne są wyposażone w elastyczne narożniki, które łatwo dopasowują się do grubości materaca i utrzymują prześcieradło na miejscu.