Balsamy do brody – czym są i jak ich używać?

Gdybyśmy chcieli uszeregować sobie wszystkie produkty do brody pod względem ich popularności, na pierwszym miejscu znalazłby się olejek, a tuż pod nim balsam do brody.

Balsamy są w rzeczywistości udoskonaloną wersją klasycznych olejków. Wykazują się zwykle wyższym stężeniem dobroczynnych substancji i to już sprawia, że… działają lepiej!

Czym są balsamy do brody? Jak się je tworzy?

Tworzy się je przede wszystkim z wosku pszczelego. Zawsze zajmuje on najważniejsze miejsce w składach balsamów do brody, dlatego też jest go w ich zdecydowanie najwięcej. W zależności od tego, z jakimi pozostałymi substancjami producent zdecyduje się zmieszać wosk pszczeli, balsam uzyska nieco inną konsystencję. Może być po prostu mniej lub bardziej twardy. Balsamy o nieco płynniejszej konsystencji, którą łatwo można rozrobić w palcach, polecane są osobom początkującym. Te twarde sprawdzą się wyłącznie u osób zaznajomionych z podobnymi kosmetykami, które potrafią ich używać i wiedzą dobrze, jak się z nimi obchodzić.

Z uwagi na to, że każdy balsam do brody będzie mieć mimo wszystko twardszą strukturę od oleju, trudniej nałożyć go na skórę, co sprawia, że staje się on kosmetykiem przeznaczonym głównie do pielęgnacji samego zarostu. Nie ma on jednak jedynie właściwości pielęgnacyjnych. Dzięki temu, że bardzo dobrze osiada na włosach i je zespaja, częściowo zaczyna je nawet stylizować. Balsamów mogą śmiało używać mężczyźni chwalący się albo długim, albo średnim zarostem. Nie sprawdzą się one na bardzo krótkich brodach. W ich przypadku lepiej jednak sięgnąć po oleje. Warto też, być na bieżąco z innowacyjnymi metodami pielęgnacji brody, jak minoxidil.

A jak prawidłowo aplikować balsamy do brody?

Przede wszystkim nie należy ich używać za dużo. Jednorazowa porcja, którą chce się wsmarować w brodę, powinna przypominać wielkością zaledwie opuszek palca. Balsam powinno się najpierw delikatnie ocieplić w dłoniach, aby przestał być tępy i twardy, a dopiero potem zacząć wmasowywać go we włosy na całej ich długości. Niektóre kosmetyki tego rodzaju mają też formę kremów. Dzięki temu są łatwiejsze w nakładaniu.