Dlaczego nastolatki pokochały wampiry?

Piętnaście lat temu za sprawą sagi „Zmierzch” zapanowała moda na wampiry. Nikt nie spodziewał się jednak, aż tak dużego zainteresowania wampirami. Historia romansu nieziemsko przystojnego Edwarda Cullena ze zwykłą nastolatką Bellą Swan zawładnęła wyobraźnią milionów nastolatek na całym świecie. Na fali popularności powstały kolejne książki, filmy i seriale, gdzie głównymi bohaterami były wampirami. Dlaczego w tym czasie zapanowała moda na wampiry?
Fenomen wampirów rozpoczął się. kiedy do kin weszła ekranizacja serii „Zmierzch” Stephanie Mayer w 2008 roku. Dziewczyny w każdym wieku oszalały na punkcie wampirów, która trwa do dziś. Wampiry zostały ukształtowane na postacie wręcz idealne. Bohater każdego serialu, filmu czy książki to przystojny, wysportowany i pewny siebie facet. Która kobieta się nie oprze takiemu mężczyźnie, prawda? Później często bohater schodzi na złą ścieżkę, albo ktoś lub coś staje na przeszkodzie ich związkowi i wszystko zaczyna się sypać. Często pojawia zły antagonista, który jest o wiele bardziej pociągający od głównego bohatera. Równie często obaj zakochują się w tej samej dziewczynie. Proste, ale chwytliwe.


Wampiry zaczęły niewiele różnić się od ludzi. Niektóre z nich normalnie śpią, inne płaczą krwią. Piją syntetyczną krew lub krew zwierząt, albo od przebywania za długo na słońcu dostają gorączki i robią się zmęczone. Niektóre z nich oprócz krwi mogą jeść normalne jedzenie a nawet piją alkohol. Do tego niektóre z nich mają supermoce. Czytanie w myślach, wpływanie na nastrój i zachowanie ludzi czy szybka regeneracja.
Kobiety szaleją na punkcie wampirów, bo skrycie marzą o właśnie takim mężczyźnie. Troskliwy, szarmancki a jednocześnie zaborczy, dziki, namiętny i impulsywny. Taki, który żyje już tyle lat, że jedyne czego pragnie, to spędzić resztę swej egzystencji właśnie u jej boku, ponieważ to ona jest najwspanialszą kobietą jaką spotkał przez ostatnich kilkaset lat. Która z nas nie marzyłaby o czymś takim? Być może właśnie w tkwi sekret sukcesu wampirów w popkulturze. Młode kobiety i dziewczyny mogą oderwać się od szarej, nudnej rzeczywistości by zatopić się w świat niezwykłych wampirów, którzy są spełnieniem ich najskrytszych marzeń.