Recycling ubrań

Moda na recycling w pierwszej kolejności stara się nie szkodzić planecie, a jednocześnie być bardziej korzystny dla wszystkich. W ten sposób ta moda, poza skupieniem się na recyklingu odzieży, pozwala na nowo przemyśleć sposób, w jaki jest ona produkowana, projektowana, używana i ponownie wykorzystywana, zarówno odzież, jak i materiały. Zatem nie polega to tylko na recyclingu ubrań ale także na rozwoju technologii, które pozwalają na wytwarzanie produktów nietoksycznych, wydajnych i regenerujących.

To, do czego dąży moda na recycling, jest proste: zebrać ubrania, które nie nadają się już do ponownego użycia, przerobić je, oddzielić i rozpuścić ich włókna, następnie oczyścić je i w końcu wykorzystać jako surowiec do produkcji nowych ubrań. Obecnie mniej niż 1% materiałów wykorzystywanych do produkcji nowych ubrań pochodzi z recyklingu, a całkowita ilość zebranych materiałów wynosi około 25%.

Jak przemysł modowy wpływa na środowisko?

Przemysł mody jest jednym z 3 największych przemysłów, które zanieczyszczają naszą planetę; ponieważ z trendem „niskich kosztów” generuje wyższe koszty dla środowiska. Szacuje się, że 20% zanieczyszczeń wody jest spowodowanych przez przemysł modowy i że do wyprodukowania pary dżinsów potrzeba od 7,500 do 17,000 litrów wody plus kilogram bawełny. Bawełna jest jedną z upraw, do których produkcji zużywa się najwięcej wody, a także pestycydów.

Szacuje się również, że sektor odzieżowy zużywa około 93 miliardów metrów sześciennych wody rocznie, czyli tyle samo, ile potrzebuje 5 milionów ludzi, aby przeżyć. Szacuje się również, że w każdej sekundzie spalana jest ilość odzieży równa śmieciarce, a produkcja obuwia i odzieży wytwarza co najmniej 8% gazów cieplarnianych.

W samych Stanach Zjednoczonych przeciętny obywatel wyrzuca 37 kilogramów ubrań, z których większość nie ulega biodegradacji, co oznacza, że ich rozkład trwa wieki, a w trakcie tego procesu emitowane są szkodliwe gazy.

Firmy, które dążą do recyclingu:

Firma odzieżowa C&A jest największym nabywcą bawełny organicznej na świecie, oferując odzież z poliestru i włókien wtórnych oraz oczywiście kolekcję z bawełny organicznej.

Ponadto, produkuje i sprzedaje odzież z certyfikatem Crade-to-Cradle TM GOLD level, co oznacza, że jej ubrania są wykonane w 100% z bawełny organicznej. Ponadto zastosowano bezpieczne i biodegradowalne materiały i chemikalia.