Pielęgnacja skóry głowy. Praktyczne podpowiedzi

balsam

Skóra głowy jest jedną z tych części naszego ciała, którym często poświęcamy mniej uwagi, niż na to zasługuje. Skóra głowy towarzyszy nam przez całe życie, a ze względu na obszar, w którym się znajduje, jest narażona na działanie bardziej agresywnych czynników niż inne obszary ciała, takich jak zanieczyszczenie środowiska. Właśnie z tego powodu, ze względu na znaczenie, jakie ma dla zdrowia naszych włosów, ważne jest, aby dbać o skórę głowy tak, jak na to zasługuje, a w tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak to osiągnąć.

Używanie specjalnych produktów.

Aby chronić skórę głowy tak, jak na to zasługuje, najlepiej używać przeznaczonych do tego produktów. Stosowanie specjalnych produktów, takich jak dobry szampon przeciw łuszczeniu się włosów, pomoże nam zapewnić dodatkową ochronę przed wszystkimi czynnikami. Narażenie na zimno, zanieczyszczenie środowiska, promienie słoneczne. Dzięki tym specjalnym produktom możesz wzmocnić swoje mechanizmy obronne i sprawić, że Twoje włosy będą rosły zdrowsze i mocniejsze, a także mniej wypadały.

Nakrycie głowy: tak czy nie?

Nie zalecamy całkowitej rezygnacji z nakryć głowy takich jak kapelusze czy czapki, ale zalecamy oszczędne ich stosowanie. Powód jest dość prosty: skóra głowy, podobnie jak inne części ciała, musi mieć możliwość oddychania. Skóra głowy, która lepiej oddycha, będzie lepiej dotleniona, a krew będzie lepiej krążyć. Nosząc na przykład czapkę, dusimy skórę głowy, nie dopuszczając do niej wystarczającej ilości tlenu. Z drugiej strony, jeśli zamierzasz używać nakryć głowy w sposób swobodny, zalecamy, aby zarówno czapka, jak i skóra głowy były idealnie czyste. Dzieje się tak dlatego, że brud, czyli nagromadzony brud, tłuszcz i pot, jeszcze bardziej dusi skórę głowy. Podobnie jak skóra potrzebuje czasem złuszczenia, aby lepiej oddychać, tak samo stanie się ze skórą głowy, jeśli nagromadzi się na niej ten niezauważalny brud.

Poznaj też dodatkowe zalety balsamów do ciała.

Uważaj na słońce.

Chociaż powiedzieliśmy, że należy zachować ostrożność podczas używania kapelusza lub akcesoriów tego typu, ich stosowanie jest wysoce zalecane w celu ochrony przed słońcem. Podobnie jak inne części ciała, również skóra głowy może ulec poparzeniu słonecznemu. Oparzenie skóry głowy jest nie tylko nieprzyjemne, ale także bardzo niekomfortowe i oczywiście szkodliwe dla włosów. W lecie, gdy idziesz na długi spacer lub spędzasz dzień na plaży w pełnym słońcu, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego rodzaju oparzeń.

Nie każda fryzura sprzyja zdrowiu skóry głowy.

Należy zachować szczególną ostrożność przy spinaniu włosów w koński ogon. Koński ogon nie jest szkodliwy dla skóry głowy, ale ciasny kucyk może być. Jeśli zrobisz ciasnego kucyka, będziesz ciągnąć włosy zbyt mocno i możesz uszkodzić ich nasadę. Z tego powodu, jeśli chcesz nadal cieszyć się kucykiem, zalecamy kontrolowanie napięcia, jakie w nim stosujesz.

Przyzwyczajenia pielęgnacyjne.

Nie wstydź się myć skóry głowy, gdy tego potrzebujesz. Wiele osób mylnie kojarzy mycie skóry głowy ze stosowaniem specjalnych szamponów lub produktów. Szampony te doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie kąpieli pod prysznicem, ale nie trzeba ich koniecznie stosować codziennie. Oznacza to, że w zasadzie można myć skórę głowy wodą, ponieważ nie tylko oczyszcza się ją, ale także nawilża. Podobnie jak w przypadku innych części skóry, również skórę głowy można złuszczać. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza porów i uniemożliwiają prawidłowe oddychanie. Chociaż złuszczanie jest zalecane, nie należy przesadzać z jego ilością, dlatego zaleca się je wykonywać nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Zwracaj uwagę na swoją dietę.
Zdrowa dieta jest równoznaczna ze zdrowym ciałem. Jeśli będziesz się dobrze odżywiać, skóra głowy będzie znacznie mocniejsza. Aby wzmocnić skórę głowy, polecamy owoce i warzywa, które są bogate w witaminy i minerały. Należy również unikać zbyt dużej ilości soli, smażonych potraw i alkoholu. Oprócz skóry głowy, korzyści z tego dobrego odżywiania odczuje także reszta ciała. Stosując się do wszystkich tych zasad pielęgnacji skóry głowy, możesz utrzymać ją zdrową i wolną od problemów.