Skóra mieszana – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra mieszana nie jest łatwym rodzajem cery z tego względu, iż posiada ona cechy zarówno skóry tłustej, jak i suchej. W związku z tym wymaga ona wielopłaszczyznowej pielęgnacji. Należy skupić się zarówno na zmniejszeniu produkcji sebum w obszarach problematycznych oraz intensywnym nawilżaniu miejsc tego wymagających.

Skóra mieszana 0 podstawowe informacje

Ten rodzaj skóry wyróżnia się charakterystycznym obszarem tzw. strefą T – czoło, nos, broda. Jest to strefa, w której dochodzi do jej przetłuszczania się. W jej obrębie ujścia gruczołów łojowych są rozszerzone i z uwagi na nadprodukcję sebum może dochodzić do ich zaczopowania i powstania zaskórników otwartych i zamkniętych. Natomiast kolejnym obszarem są policzki i skronie, gdzie cera jest zazwyczaj sucha. Mogą być to miejsc bardziej narażone na podrażnienia czy zaczerwienienia. Główną przyczyną powstawania tego rodzaju skóry są zaburzenia równowagi wodno-lipidowej w naskórku.

Prawidłowa pielęgnacja skóry mieszanej prowadzi do uspokojenia wszelkich występujących na niej problemów. Należy przede wszystkim normalizować wydzielanie sebum w tych partiach, które najbardziej się przetłuszczają, a nawilżać, a nawet natłuszczać te, które wydają się być suche.

Kilka głównych zasad pielęgnacji

Nie powinno się stosować kosmetyków na bazie alkoholu, gdyż mogą niepotrzebnie wysuszyć skórę i zaognić stany zapalne. Na rynku są dostępne specjalne preparaty przeznaczone do skóry mieszanej. Do mycia twarzy warto wybierać delikatne żele, pianki bądź mleczka o działaniu nawilżającym, niezawierające w swoim składzie drażniących substancji myjących jak np. laurylosiarczan sodu. W przypadku trwałego makijażu można zastosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy polegające na użyciu delikatnego olejku oraz żelu. Po oczyszczeniu twarzy powinno się ją tonizować, aby przywrócić skórze prawidłowe pH. Kremy na dzień powinny skupić się przede wszystkim na delikatnym nawilżeniu skóry, natomiast na noc mogą mieć już działanie bardziej skoncentrowane, odżywcze czy regenerujące. Należy również stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym na dzień, aby zapobiec niekorzystnym zmianom wywołanym przez działanie promieni ultrafioletowych.

Podsumowanie o skórze mieszanej

Warto również używać przynajmniej raz w tygodniu preparaty o działaniu złuszczającym – peelingi enzymatyczne bądź chemiczne. Pomagają one regulować wydzielanie sebum, wygładzają skórę, zapobiegają tworzeniu się zaskórników czy łagodzą stany zapalne.

Warto zwracać uwagę jakie substancje aktywne zawiera dany kosmetyk, a powinny to być substancje nawilżające jak mocznik czy kwas hialuronowy, uzupełniające cement międzykomórkowy jak skwalan, fosfolipidy, kwas linolowy, ograniczające błyszczenie się cery jak kwas migdałowy, kwas mlekowy, probiotyki.

Inne porady dotyczące zdrowia i urody znajdziesz w serwisie https://www.beautie.pl/.